الأطباء الأكثر مشاركة خلال آخر 48 ساعة

صعوبة المشي والحركة بعد جلسات علاج سرطان الكبد

ا

ابو اكرم

زائر

  • رقم الاستشارة الطبية: 16055
انا والدي مريض سرطان كبد واخد 8 جلسات كيماوي
وبعد الجلسه التامنه لاحظنا تغيير في حالته الصحية مبقاش يقدر يمشي ولا يتحرك خالص الا لو حد يسندو وبقا ينسا الاشخاص الي قدامو وبيتخيل بحجات كتير قدامو
ولما روحنا لمعهد الاورام قالو ان ده اثار الكيماوي
ومدوناش ولا اي علاج ولا حل طب اي الحل دلوقتي واي تشخيصه انا عايز مساعده ضروري
 

الجنس
ذكر
الحالة الاجتماعية
متزوج
العمر
75
الطول
157
الوزن
74
أمراض مزمنة
السكر والضغط
أدوية مستخدمة
كثير
تشخيص الطبيب
مريض سرطان

Dr. Gihan Anwar

استشاري باطنة عامة وأمراض روماتيزم ومناعة

الاعراض فعلا هي proximal myopathy يعني التهاب عضلات بسبب العلاج الكيماوي
وسوف يقل مع تقليل عدد الجرعات و يتم استعادة كفاءة العضلات بعد ايقاف العلاج
يمكن المساعدة باعطاء فيتامينات داعمه مثل ب12
لكن الاثر الجانبي لو تم مقارنته بفائدة العلاج الكيماوي لمرضى السرطان يمكن تحمله خاصة انه عرض مؤقت ينتهي بعد انتهاء مدة العلاج